Gastritas šunims gali būti ūminis ar lėtinis virškinamojo trakto sutrikimas, kurį gali sukelti daugybė priežasčių. Panašiai kaip ir žmonės, šunys jaučia tokius simptomus kaip pykinimas, spazmai ar pilvo skausmas kai jų skrandis yra sudirgęs. Nepaisant to, gastritas dažnai lieka nepastebėtas ilgą laiką.
Ūmiu gastritu dažniausiai serga jauni, žaislus graužiantys arba lauke viską renkantys šunys. Liga taip pat būdinga keturkojams, kurie šeriami košėmis, ar kitu naminiu maistu (ypač vasarą, kada maistas aukštoje temperatūroje greitai genda). Paprastai ūminį gastritą lydi tokie simptomai kaip pilvo skausmas, vėmimas, viduriavimas. Esant gastritui gyvūnas dažnai valgo daugiau žolės ir laka daug vandens. Simptomus galima palengvinti tinkamai gydant, tačiau svarbu laiku atpažinti gastritą.
Jūsų šuns gastrito gydymas visada turi būti pagrįstas nuodugniais tyrimais. Tam dažnai reikia tiek jūsų, tiek gyvūno kantrybės. Tradicinėje medicinoje gastritas dažniausiai gydomas antibiotikais ir skrandžio rūgšties inhibitoriais. Tačiau šios cheminės medžiagos gali papildomai sudirginti skrandžio gleivinę ir pabloginti gastritą.
Gastritas šunims alternatyvioje medicinoje
Alternatyvioje medicinoje dažnai rekomenduojamos individualiai pritaikytos dietos. Prie to gali būti taikomi natūralūs papildai virškinimo sistemai šunims, kurie gali padėti nuraminti skrandį. Šis gydymo būdas yra skirtas ilgesniam laikotarpiui, tačiau dažnai būna sėkmingas ir nežalojantis gyvūno.
Esant šunų gastritui viena iš natūralių pagalbų gali būti guobos žievės milteliai. Guobos žievės nuoviras gyvūnui duodamas prieš maitinimą. Guobos vidinėje žievėje gausu vertingų mineralų, vitaminų ir svarbiausia žalios ląstelienos. Šios žalios skaidulos vaidina lemiamą vaidmenį formuojant gleives ir sudaro apsauginę plėvelę ant skrandžio gleivinės.
Priežastys:
Deja, daugeliui šunų skrandžio problemos yra kasdienė problema. Norint padėti savo gyvūnui, pirmiausia svarbu nustatyti galimas gastrito priežastis. Tai gali sukelti netinkamas maistas, sugedęs maistas arba nurijus svetimkūnius. Infekcijos ar didelis užsikrėtimas kirminais taip pat gali sukelti virškinamojo trakto sistemos ligas.
Svetimkūnio nurijimas paprastai gali būti greitai diagnozuojamas. Tačiau bakterijų ar virusų sukeltos infekcijos dėl netinkamo maisto, apsinuodijimo ar tam tikrų vaistų, kaip provokuojančių veiksnių, ne visada iš karto atpažįstamos kaip skrandžio gleivinės dirginimo priežastys. Be to, fizinis ar psichinis stresas šunims taip pat gali sukelti ūmių ar ilgalaikių skrandžio problemų.
Kokie veiksniai gali sukelti gastritą šunims?
Gastritas gali būti lėtinis arba ūminis. Lėtinio gastrito diagnozė paprastai taikoma šuniui, kuris ilgą laiką reguliariai vemia, vieną ar du kartus per dieną 7–14 dienų. Lėtinį gastritą dažnai sunku atpažinti ir jį gali sukelti įvairūs veiksniai:
- Neteisingas šuns šėrimas arba netinkama mityba;
- Ilgalaikis gydymas: ilgalaikis tam tikrų vaistų vartojimas gali sukelti skrandžio problemų;
- Nuolatinis stresas: ypač nukenčia sportiniai ir apsaugos šunys, kurie patiria didelį stresą;
- Bakterijos: Helicobacter pylori bakterija gali sukelti sunkų uždegimą;
- Kepenų ligos;
- Kasos liga;
- Endokrininės ligos, tokios kaip Adisono liga arba hipotirozė (sumažėjusi skydliaukės veikla);
- Inkstų liga;
- Ilgalaikis paties šuns skrandžio rūgšties poveikis skrandžio gleivinei ir apatiniam raumenų sluoksniui sukelia šuns pilvo skausmą.
Ūminis gastritas šunims pasireiškia staiga, skrandis sudirginamas, pasireiškia vėmimas, tai dažniausiai nulemia netinkamo maisto, toksinų nurijimas. Šunų virškinimo procesas vyksta taip:
- Maisto paėmimas: šuo dantimis sugriebia maistą ir nekramto o tiesiog ryja. Skirtingai nei žmonių, šunų seilėse nėra virškinimo fermentų, todėl pagrindinis virškinimo procesas vyksta skrandyje. Maistas keliauja stemple į skrandį. Šunų skrandis yra paprastasis vienakamerinis kranialinėje dalyje pilvo ertmėje.
- Virškinimo pradžia: skrandyje baltymus ištirpdo pepsinas ir druskos rūgštis – abu skrandžio rūgšties komponentai. Skrandžio rūgštis labai prisideda prie virškinimo ir naikina daugybę maisto patogenų. Tuo pačiu ji yra tokia agresyvi (pH vertė 1-2), kad skrandis virškinimo proceso metu susivirškintų pats, jei jo viduje nebūtų apsauginio gleivių sluoksnio. Skrandžio raumenys aktyviai dirba, maišydami ir suskaidydami maistą, kol jis tampa skysta mase, kuri vėliau patenka į žarnyną.
- Tolesnis virškinimas plonojoje ir storojoje žarnoje: suvirškinto maisto skysta masė patenka į plonąją žarną arba pirmąją jos dalį – šuns dvylikapirštę žarną. Vėliau patenka į storąją žarną, kol pasišalina.
Atspari skrandžio gleivinė yra labai svarbi sveikam šuns virškinimui. Tai natūralus apsauginis barjeras galintis atlaikyti daugybę patogenų, tačiau bėgant laikui, esant skrandžio problemoms, šis apsauginis barjeras neatlieka savo darbo. Rezultatas – virškinimo sistemos problemos. Tai sukelia dirginimą ir galiausiai uždegimą, nes rūgštys prasiskverbia į gilius skrandžio audinio sluoksnius.
Kaip atpažinti gastritą?
Skrandžio infekcijos reikalauja šuns šeimininko dėmesio, nes vidaus organų ligos, deja, nėra akivaizdžios. Jei įtariate, kad jūsų šuo gali turėti skrandžio gleivinės uždegimą, turite atidžiai stebėti savo gyvūną ir atkreipti dėmesį į šiuos gastrito simptomus:
- Rėmuo: pasireiškia laižymusi, padidėjusiu seilėtekiu, dažnu žiovavimu ir padažnėjusiu žolės, žemės ar nevirškinamų dalykų valgymu;
- Apetito praradimas: jūsų šuo gali atsisakyti ėsti, nors iki tol ėdė įprastai;
- Dažnas rytinis pykinimas: jūsų šuo gali prarasti apetitą ryte ir neėsti iki vėlesnės dienos arba ryte dažnai vemti;
- Neramumas: jūsų šuo dažnai keičia vietas ir nesusiranda poilsio vietos;
- Daug poilsio ir miego: šuo miega daugiau ir apskritai rodo mažiau aktyvumo;
- Stiprus blogas burnos kvapas: pastebėjote, kad jūsų šuns neįprastai stiprus blogas kvapas;
- Sulenkta nugara: šuo laikosi sulenktos pozos, kad sumažintų pilvo skausmą;
- Skausmas skrandyje ir žarnyne: jūsų šuo jaučia diskomfortą ir skausmą pilvo srityje;
- Virškinimo trakto garsai: girdite neįprastus garsus, sklindančius iš savo šuns pilvo;
- Padidintas lakimas: jūsų šuo laka daugiau vandens, kad palengvintų simptomus;
- Vėmimas: jūsų šuo gali vemti, ypač esant švelnesniam gastritui su vandeningais skrepliais ar baltomis putomis, arba esant sunkesniam gastritui, pasireiškiančiam stipriu vėmimu ir geltonai žalia spalva;
- Sergant sunkiu gastritu: atsikosėjusi masė gali turėti šiek tiek rausvą atspalvį, o kraujo buvimas išmatose rodo kraujavimą virškinimo trakto srityje.
Svarbu atpažinti šiuos simptomus, jeigu reikia pasikonsultuoti su veterinarijos gydytoju, kad būtų pradėtas tinkamas gydymas.
Kad ūminė būklė netaptų lėtinėmis jūsų šuns problemomis, skrandžio uždegimą reikia atpažinti anksti. Tai ne visada lengva, nes keturkojų draugų skausmo suvokimas yra toks pat skirtingas kaip ir mūsų – žmonių. Net jei jūsų gyvūnui pasireiškia tik pavieniai simptomai, jo skausmo slenkstis gali būti aukštas. Galutinę diagnozę saugiausia patikėti veterinarijos gydytojui, kuris atlikęs tyrimus, nustatys diagnozę ir paskirs tinkamą gydymą.
Paskelbta: 2025-03-30
Šaltinis: ReaVET