Ar žinote iš ko susideda kačių ir šunų dantys?
Kačių ir šunų dantys susideda iš: karūnėlės ir kaklelio virš dantenų ir šaknies po dantenomis. Kačių ir šunų dantų anatomija primena žmogaus dantis. Tačiau yra ir skirtumų, pvz. dantų skaičius – katės turi 30 nuolatinių dantų, o šunys 42. Gyvūnų dantys turi daug daugiau aštrių pjovimo paviršių, tarpai tarp dantų skiriasi nuo kaukolės dydžio.
Dantų sandara:
- Emalis – kiečiausias bei labiausiai mineralizuotas audinys organizme, tačiau jis neturi nervų ar kraujotakos;
- Dentinas – sudaro didžiausią nuolatinio danties dalį;
- Cementas – kraujagyslinis kaulinis audinys, mažiau mineralizuotas ir yra minkštesnis nei emalis ar dentinas;
- Pulpa – kitaip vadinama danties minkštimu užpildančiu centrinę danties dalį, jos dėka dantys aprūpinami maistinėmis medžiagomis.
Dantų sandara tiek mūsų, tiek mūsų augintinių yra tokia pati, tad ir priežiūros pagrindai yra tokie patys. Gyvūnų burnos priežiūra ir profilaktinė patikra yra ypatingai svarbi. Dauguma vyresnių nei 3 metų amžiaus šunų ir kačių susiduria su dantų bei dantenų problemomis. Taip pat reikia žinoti, kad mažų, brachicefalinių veislių atstovai bei blogą / netaisyklingą sąkandį turintys gyvūnai turi polinkį sirgti periodonto ligomis. Blogas kvapas iš burnos yra pirmas ženklas, kurį pastebi šeimininkai, kad gyvūnas kenčia nuo periodonto ligos.
Kas signalizuoja, kad keturkojis susiduria su dantų ligomis?
Apie tai, kad keturkojis susiduria su dantų ligomis signalizuoja pakitusi dantų ir dantenų spalva. Dantų apnašos yra pirminis šaltinis žeidžiantis dantenų paviršių, jos parausta, gali kraujuoti. Vėliau išsivysto dantenų uždegimas, sukeliantis gyvūnui skausmą, galintis pereiti į rimtesnius periodonto sutrikimus. Dantenų uždegimas gali būti ir kitų problemų priežastimi, pvz. netinkamas maisto įsisavinimas, pakitęs ar agresyvus gyvūno elgesys. Be to, bakterijos nuo dantų paviršiaus ir dantenų per kraujotaką keliauja į pagrindinius organus – širdį, kepenis, inkstus ir gali sukelti sisteminius pažeidimus. O parodontozė gali sukelti žandikaulio infekciją.
Kaip prižiūrėti augintinių burnos ertmę?
Gyvūnai dažnai nenori rodyti savo burnos ertmės, bando pasprukti ar kitaip vengia burnos apžiūros, todėl nuo jauno amžiaus reikėtų pratinti gyvūną prie burnos apžiūros bei higienos procedūrų. Veiksmingiausia priemonė yra dantų valymas su specialiu šepetėliu bei pasta, geliu. Tačiau yra galybė skirtingų alternatyvių profilaktikos priemonių, padedančių prižiūrėti augintinių burnos ertmę – įvairių griaužalų, specialių pašarų bei skaniukų skirtų dantų priežiūrai ir neleidžiančių prikibti bakterijoms bei maisto likučiams. Galima papildyti maistą specialiu skysčiu ar milteliais, kurių sudėtyje yra smulkių dalelių mechaniškai nuvalančių dantų apnašas. Svarbu priemones naudoti nuolatos, atsižvelgiant į jūsų gyvūno amžių ir poreikius, taip prisidėti prie gyvūno sveikatos bei gerovės ir išvengti rimtų sveikatos problemų ateityje.
Ar jau teko išbandyti ReaVET Denta Vital pašaro papildą (tinka šunims ir katėms) arba ReaVET dantų priežiūros skanėstus šunims?
Paskelbta: 2024-06-06