Nusprendus įsigyti šunį ar bet kurį kitą augintinį įsipareigojame visapusiškai juo rūpintis – ne veltui šeimininkai juos vadina savo vaikais, kurių augimui, nuotaikai, išvaizdai ir bendrai gyvenimo kokybei didžiulę įtaką daro maistas. Gyvūnų prekių parduotuvių lentynose apstu įvairių prekinių ženklų šunų ėdalų, bet dažnas pirkėjas nežino skirtumų tarp skirtingų produktų ir nežino, kas geriausiai tiktų jų augintiniui. Šunų maistas turi būti pritaikytas pagal jų amžių, aktyvumo lygį, kūno proporcijas ir netgi lytį bei veislę. Nėra produkto, tinkančio visiems šunims, todėl dalinamės informacija, kuri padės atrasti ir išsirinkti geriausią variantą Jūsų augintiniui.
Paprastai, maistas būna išskiriamas kategorijomis pagal amžių, t. y. augantiems mažiems šuniukams, suaugusiems ir vyresnio amžiaus šunims. Apsižvalgykite lentynose – pasitaiko gamintojų asortimente turinčių ėdalo, skirto visiems šunų gyvenimo etapams.
Užrašas junior ar puppies ant pakuotės reiškia, jog maistas skirtas jaunam šuniui, kurio amžius yra iki 1,5 metų, adult – nuo 1,5 iki 7-10 metų amžiaus. Senjorais vadinami šunys, kuriems remiantis veislei būdingu amžiumi lieka gyventi ketvirtadalis gyvenimo. Pagal dydį šunys gali būti maži, vidutiniai ir dideli, atitinkamai ant pakuotės rašoma small breed, medium breed arba large breed. Pasitaiko atvejų, kada dydžiai yra išskaidomi į mažesnes kategorijas pagal suaugusio šuns svorį:
- Mini arba Small – nuo 1 iki 10 kg;
- Medium – nuo 10 iki 25 kg;
- Maxi arba Large – nuo 26 iki 44 kg;
- Giant – daugiau nei 44 kg.
Parinkti tinkamiausią maistą augintiniui gali padėti ir jo fizinio aktyvumo bei fizinės būklės rodikliai.
- Energy, Performance, Active arba Scout – darbiniams, padidinto aktyvumo arba antsvorį turintiems šunims;
- Maintenance – įprasto aktyvumo šunims;
- Light arba Balance – mažiau aktyviems ir antsvorio turintiems šunims.
Skaitydami bet kokio produkto sudėtį, atminkite – ingredientai yra išvardinti mažėjimo tvarka, t. y. nuo didžiausio iki mažiausio kiekio. Tai reiškia, kad pirmo ingrediento, esančio sąraše, produkto sudėtyje yra daugiausiai. Renkant maistą šunims atkreipkite dėmesį, kad jame būtų pagrindinės maisto medžiagos ir vitaminai, padėsiantys palaikyti gerą bendrą savijautą, kailio švelnumą ir suteiksiantys energijos. Virškinimo trakto sveikata yra gyvybiškai reikšminga organizmui atstatyti pažeistus audinius, energijos atsargas, apsiginti nuo infekcijų, todėl siekiant stiprinti ir palaikyti stiprų augintinio imunitetą, nepriekaištingą vidaus organų darbą, pasirūpinkite subalansuota augintinio mityba, kurią užtikrinti gali ėdalo sudėtyje esantys baltymai, riebalai, mineralai, vitaminai, angliavandeniai, Omega-3, Omega-6 ir vanduo.
Idealią sudėtį sudarytų 35 proc. gyvulinės kilmės produktų, 20 proc. subproduktų ir 15 proc. daržovių arba vaisių. Patariama vengti ingredientų, kuriuos šunys sunkiai virškina – kukurūzų, kukurūzų miltų, sojos ir kviečių. Ėdalas su lašiša ir baltąja žuvimi – merlangais, saidomis, menkėmis, kuriose yra vitaminų A ir D, puikiai tiks alergiškiems ir jautrią virškinimo sistemą turintiems šunims.
Atkreipiamas dėmesys į tai, jog kas tinka mažam šuniukui, nebūtinai tiks suaugusiam šuniui.
Mažam šuniukui reikia dvigubai daugiau kalorijų nei suaugusiam, kad jis galėtų priaugti svorio. Juos reikėtų šerti 2-3 kartus per dieną lengvai sukramtomu maistu, sudarytu iš 25-30 proc. baltymų, gaunamų iš jautienos, avienos, paukštienos ar žuvies. Auginant suaugusį šunį reikėtų palaikyti jo fizinį aktyvumą ir tinkamą kūno svorį kontroliuojant maisto porcijas (tokio amžiaus šuo yra labiau linkęs nutukti). Jo maiste turėtų būti mažiau riebalų ir baltymų. Senjoru laikomam šuniui vertėtų mažinti kalorijas, tačiau būtina palaikyti baltymų kiekį. Maistas turėtų būti lengvai virškinamas, stiprinti dantis ir palaikyti raumenų masę.
Egzistuoja du šunų maisto tipai, t. y. sausas šunų maistas ir konservuotas šunų maistas. Vienas didžiausių sauso maisto privalumų yra ilgas galiojimas – pakuotę atidarytą galima laikyti pakankamai ilgai, todėl galima pirkti didesnius ėdalo kiekius, kas taip pat leidžia sumažinti ir finansines išlaidas.
Gaminant sausą maistą aukštoje temperatūroje kartu su drėgnais produktais yra sumalami ir sumaišomi sausi ingredientai, vėliau suspaudžiami į granules ar kitos formos gabalėlius ir sudžiovinami. Kadangi maistas gaminamas daugiausiai iš grūdinių produktų, kuriuose gausu angliavandenių, padedančių palaikyti granulės formą, paskutiniame gaminimo etape pridedama papildomo skonio. Tuo tarpu šlapias maistas kainuoja brangiau ir jį suvartoti reikia kur kas greičiau. Konservais rekomenduojama šerti augintinius, sergančius šlapimo sistemos ligomis. Konservuotas šlapias maistas labiau tiks vyresniems šunims, kurių silpni dantys ar jų visai nėra. Toks maistas turi kelis kartus daugiau drėgmės, kuri itin svarbi virškinimui, bendrai augintinio savijautai ir yra naudingas daug skysčių vartoti nelinkusiems šunims.
Taip pat šunų maistas gali būti skirstomas pagal kokybę ir kainą. Ekonominės ar Standard klasės maiste, kuris yra pigiausias, mėsos rasime mažiausiai, premium klasės produktų kaina kiek didesnė, tačiau jie praturtinti natūraliais konservantais ir yra maistingesni. Aukščiausia kokybė ir didžiausia kaina – super premium ėdalas.
Šunims, turintiems specialių poreikių, rekomenduojama rinktis specialų maistą, kuris padėtų išvengti galimų tolimesnių bėdų:
- Netoleruojantiems ar turintiems alergiją gliutenui šunims ieškokite maisto su užrašu Grain Free ar Sensitive;
- Šunims su odos ar kailio problemomis – Dermacomfort, Sensitive ar Skin Care.
- Veterinariniai pašarai ne tik odos problemoms – Heppatic, Renal ar Urinary.
Įvairūs gamintojai yra paruošę specialų ėdalą Jorkšyro terjerams, Vakarų Škotijos baltiesiems terjerams ir kitų veislių augantiems šuniukams. Suaugusiems šunims maisto įvairovė yra pati didžiausia. Specializuotas ėdalas gali padėti išvengti ašarų, seilių dėmių, spalvos intensyvumo praradimo ar kailio retėjimo.
Stenkitės šerti augintinį du kartus per dieną ir stebėkite jį. Šuo turėtų būti energingas, kailis turėtų spindėti, akys blizgėti. Jeigu Jūsų augintinis pradėjo daugiau kasytis, laižytis, šertis ar tapo labai ėdrus, gali būti, jog ėdalas yra netinkamas. Didesnė indikacija netinkamam maistui yra per didelis tuštinimasis, nes organizmas nepasisavina maisto medžiagų ir beveik visą maistą pašalina. Todėl šuo ės daugiau siekdamas patenkinti sotumo trūkumą ir taip didės Jūsų išlaidos, nes maisto reikės pirkti kur kas daugiau.
Radę kriterijus atitinkantį maistą nepirkite didžiulio kiekio. Jeigu parduotuvė teikia svėrimo paslaugą – išbandykite mažesnį kiekį produkto ir įsitikinkite, kad Jūsų augintiniui maistas tikrai tiks ir bus skaniai valgomas.
Jeigu nutarėte pakeisti senąjį šuns ėdalą nauju, nedarykite to staiga. Šunų skrandžiai yra labai jautrūs, greitas maisto pokytis gali sutrikdyti virškinimą ir iššaukti vėmimą, viduriavimą, ar net alergines reakcijas. Tokiu atveju yra labai svarbus adaptacinis laikotarpis, kol šuo pereis ir pripras prie naujo maisto. Rekomenduojama bent jau savaitę augintinį šerti dviejų ėdalų mišiniu, vis didinant maisto, prie kurio norima pereiti, porcijas.