Suaugusių šunų maistas

Suaugusių šunų maistas
Suaugusių šunų maistas_

Į ką atsižvelgti šeriant suaugusį šunį?

Šeriant suaugusį šunį turime atsižvelgti į jo dydį, aktyvumą, laikymo sąlygas, fiziologinę būklę bei specialius poreikius (alergijas, lėtines ligas ir kt.). Tinkamas – visavertis ir subalansuotas – šėrimas viso gyvūno gyvenimo laikotarpiu, gali padėti išvengti su mityba susijusių ligų ir netgi padėti valdyti kitas ligas. Visavertę mitybą sudaro: baltymai, riebalai, angliavandeniai, vitaminai ir mineralai. Visos šios maistinės medžiagos turi būti subalansuotos, kad organizmas jas tinkamai pasisavintų ir panaudotų.

Kaip ir visiems gyvūnams, šunims išgyventi reikalingas nuolatinis mitybos arba energijos šaltinis. Energija reikalinga visam organizmo medžiagų apykaitos darbui – kūno audinių palaikymui ir sintezei, normaliam kūno temperatūros reguliavimui. Energijos disbalansas atsiranda, kai šuns dienos energijos suvartojimas yra didesnis arba mažesnis nei jo dienos poreikis, todėl pasikeičia augimo greitis, kūno svoris ir įmitimas.

Kodėl svarbūs gyvūninės kilmės baltymų šaltiniai?

Gyvūninės kilmės baltymų šaltiniai turi didžiausią nepakeičiamų aminorūgščių kiekį, todėl tokie baltymai yra geriau pasisavinami, lengviau virškinami, lyginant su augalinės kilmės baltymais. Kuo daugiau baltymas turi nepakeičiamų aminorūgščių, tuo baltymo vertė didesnė. Visi fermentai, kaip ir daugelis hormonų, susideda iš baltymų. Kraujyje esantys baltymai veikia kaip svarbios nešiklio medžiagos ir padeda reguliuoti rūgščių ir šarmų pusiausvyrą. Organizmo imuninė sistema, raumenų ir kaulų sistema taip pat remiasi baltyminėmis medžiagomis. Norint, kad šios sistemos funkcionuotų, baltymų kiekis suaugusio šuns racione turėtų sudaryti mažiausiai 18 proc.

Kokios yra pagrindinės riebalų formos?

Nors yra keletas riebalų formų, trigliceridai – svarbiausia riebalų rūšis šunų racione. Trigliceridai yra pagrindinė organizmo energijos kaupimo forma. Šunims riebalų sankaupos susidaro po oda, poodinių riebalų pavidalu, aplink gyvybiškai svarbius organus ir žarnas supančiose membranose. Kūno riebalai taip pat tarnauja kaip izoliatorius, apsaugantis kūną nuo šilumos praradimo ir kaip apsauginis sluoksnis nuo fizinių gyvybiškai svarbių organų sužalojimų. Riebalai svarbus energijos šaltinis šunims ir yra labiausiai koncentruoti iš energinę vertę turinčių maistinių medžiagų esančių racione. Riebalai taip pat daro šunų maistą labai skanų ir suteikia priimtiną tekstūrą. Daugumos sausų pašarų sudėtyje yra nuo 5 iki 15 proc. riebalų.

Koks yra efektyviausias naudojamos energijos šaltinis?

Angliavandeniai yra efektyviausiai naudojamas energijos šaltinis. Monosacharidas, gliukozė – svarbus daugelio audinių energijos šaltinis. Norint, kad tinkamai funkcionuotų centrinė nervų sistema, būtinas nuolatinis gliukozės tiekimas. Šunų pašaruose dažniausiai angliavandeniai aptinkami krakmolo pavidalu. Nors žalias krakmolas yra prastai virškinamas, virtą krakmolą šunys virškina ir pasisavina efektyviai. Krakmolo virškinamumui ir prieinamumui didelę įtaką daro naudojamas terminis apdorojimas ir produkte esančių krakmolo granulių dydis.

Vitaminai ir mineralai

Vitaminai yra organinės molekulės, kurių reikia nedideliais kiekiais, kad jie veiktų daugelyje organizmo medžiagų apykaitos procesų. Vitaminai skirstomi į : riebaluose tirpius vitaminus ir vandenyje tirpius vitaminus. Riebaluose tirpūs vitaminai yra A, D, E ir K; vandenyje tirpūs – B komplekso vitaminai ir vitaminas C.

Mineralai yra neorganiniai elementai būtini normaliam kūno augimui, vystymuisi ir palaikymui. Nors tik apie 4 procentus viso gyvūno kūno svorio sudaro mineralinės medžiagos, šie elementai yra būtini gyvybei.

Paskelbta: 2024-10-03