Šunų sąnarių ligos yra viena dažniausių sveikatos problemų, ypač vyresnio amžiaus ir didelių veislių atstovams. Šios ligos gali labai paveikti šuns gyvenimo kokybę, nes sukelia skausmą, sustingimą ir sumažina judrumą. Svarbu suprasti sąnarių ligų priežastis, simptomus ir gydymo galimybes, siekiant užtikrinti jūsų šeimos nario gerovę ir džiaugsmą gyvenimu.
Judėjimas yra nepaprastai svarbus šunų sveikatai. Skeleto ir raumenų sistema skirstoma į pasyviąją (kaulai, sąnariai) ir aktyviąją (raumenys, sausgyslės, raiščiai) dalis. Jų sąveika yra itin svarbi gebėjimui judėti. Sąnariai yra judančios jungtys tarp kaulų, kurios veikia kaip amortizatoriai. Kremzlę sudaro matrica ir natūralūs statybiniai blokai, tokie kaip glikozaminoglikanai, chondroitinas, hialurono rūgštis ir kolagenas. Sąnarinis sinovinis skystis užtikrina sklandų judėjimą.
Patartina nelaukti, kol šuo susirgs, bet pasirūpinti, kad jam netrūktų maistinių medžiagų, vitaminų ir mineralų. Pavyzdžiui, lašišų aliejus šunims yra universalus pašaro papildas. Šios gyvybiškai svarbios riebalų rūgštys gali palaikyti sąnarių metabolizmą, nes padeda kontroliuoti uždegiminius procesus. Omega riebalų rūgštys taip pat atlieka svarbų vaidmenį atnaujinant smegenų struktūrą ląstelių lygiu, todėl jos yra svarbios tiek šuniukams, tiek vyresniems šunims.
Šunų sąnarių ligas gali sukelti įvairūs veiksniai:
- Amžius: kaip ir žmonėms, sąnarių problemų rizika didėja šuniui senstant. Laikui bėgant kremzlės irimas gali sukelti artritą.
- Veislė: kai kurios šunų veislės yra labiau linkusios į sąnarių problemas dėl savo genetikos, tai didelės veislės, tokios kaip vokiečių aviganiai, labradorai ir auksaspalviai retriveriai ir kt.
- Antsvoris: perteklinis svoris apkrauna sąnarius ir gali sukelti priešlaikinį kremzlės nusidėvėjimą.
- Traumos: sužalojimai, tokie kaip kryžminių raiščių plyšimai ar išnirimai, gali sukelti sąnarių pažeidimus, kurie vėliau gali sukelti lėtinių problemų.
- Judėjimo trūkumas: jei nėra judėjimo, dėl maistinių medžiagų trūkumo kremzlėje gali išsivystyti osteoartritas, taip pat sąnarių uždegimas (artritas), sausgyslių sutrumpėjimas ir raumenų atrofija.
Skeleto ir raumenų sistemos ligos
Dažnai pasitaiko klubų ir alkūnių displazija bei kitos ligos. Dažnai atsiranda augimo metu dėl genetinio bei aplinkos poveikio. Ankstyva diagnozė ir gydymas yra svarbūs. Artritas yra sąnarių uždegimas, o osteoartritas – degeneracinė neuždegiminė liga – sąnarių nusidėvėjimas. Artritas gali būti infekcinis (sukeltas patogenų) arba susijęs su imunitetu. Osteoartritas atsiranda dėl sąnario kremzlės praradimo ir gali sukelti skausmingą judėjimą. Abi sąlygos negali būti išgydomos, tačiau gali padėti prevencija ir tinkama pagalba.
Šunų sąnarių problemų pagrindiniai požymiai:
- Sustingimas: šuo sunkiai atsistoja gulėdamas ar sėdėdamas, jam būdingas bendras nerangumas.
- Šlubavimas: šuo šlubuoja arba neremia kojos, perkeliant svorį ant kitų galūnių, kad išvengtų skausmo.
- Ribotas judėjimas: šuo mažiau domisi veikla, kuri anksčiau buvo maloni, pavyzdžiui, bėgimas, šokinėjimas ar lipimas laiptais.
- Skausmo reakcijos: šuo gali būti jautrus prisilietimams arba jam gali pasireikšti skausmo požymiai, jį liečiant, čiupinėjant galūnę, taip pat galima pastebėti padidėjusį laižymą sąnarių srityse.
Šunų sąnarių ligų gydymas
Bet koks šunų sąnarių ligų gydymas turi būti atliekamas pasikonsultavus su veterinarijos gydytoju. Štai keletas bendrų metodų:
- Vaistai: skausmui malšinti ir uždegimui sumažinti gali būti naudojami priešuždegiminiai vaistai ir skausmą malšinantys vaistai.
- Svorio kontrolė: kūno svorio valdymas yra labai svarbus norint sumažinti sąnarių įtampą.
- Fizioterapija: mankštos terapija, masažai ir pasyvūs judesiai gali padėti išlaikyti sąnarių mobilumą.
- Papildai: pašaro papildai, tokie kaip žaliosios midijos, MSM ir kt, gali būti naudojami sąnarių sveikatai palaikyti.
- Chirurginės procedūros: kai kuriais atvejais gali prireikti operacijos, kad būtų ištaisytos sąnarių problemos, tokios kaip kryžminių raiščių plyšimai.
- Pratimai: tinkamas fizinis aktyvumas yra esminis gydymo ir profilaktikos veiksnys. Pernelyg ilgi pasivaikščiojimai, didelio intensyvumo treniruotės gali pažeisti sąnarius.
Būdami dėmesingi ir gerai pažindami savo gyvūnus, galite pastebėti nedidelius požymius, rodančius, kad laikas stiprinti sąnarius. Taip pat patartina nuo jauno amžiaus tam tikroms veislėms naudoti papildus ir imtis prevencinių veiksmų ir net jei jūsų šuo susirgs yra tikimybė, kad jis gyvens ilgą ir laimingą gyvenimą.
Paskelbta: 2024-11-19
Šaltinis: ReaVET