Toksiški maisto produktai Jūsų augintiniams

Toksiski maisto produktai
Toksiski maisto produktai

Ar žinojote, jog tam tikri toksiški maisto produktai gali kelti pavojų jūsų augintiniams? Kai kurie iš šių produktų gali sukelti rimtus sveikatos sutrikimus.

Avokadas
Avokadas toksiškesnis avims, ožkoms, arkliams, galvijams, triušiams bei pelėms ir paukščiams, tačiau, jeigu šuo ar katė suės didelį kiekį avokado, o ypač jo kauliuką, žievę ar lapus, toksiška medžiaga – persinas gali sukelti viduriavimą bei vėmimą.

Česnakas, svogūnas, poras (Allium genties augalai).
Šiuos augalus dažnai sutiksime mūsų virtuvėse. Neretai gyvūnai gali juos aptikti mūsų daržuose, kieme ar sode, nugvelbti be priežiūros paliktą maistą. Gyvūnams juos kramtant sieros junginiai esantys Allium spp hidrolizuojasi iki tiosulfinatų, kurie vėliau suskyla į disulfitus, o šie junginiai yra oksidatoriai, kurie ir sukelia eritrocitų hemolizę. Katės ir japoniškos šunų veislės yra jautresnės oksidaciniams pažeidimams. Šunims dažniausiai pasireiškia liūdnumas, silpnumas, vėmimas, maisto atsisakymas, katėms – vėmimas, seilėtekis ir maisto atsisakymas.

Vynuogės ir razinos
Dauguma šunų ir kačių pradeda viduriuoti ar vemti praėjus 6-12 valandų po vynuogių ar razinų nurijimo. Taip pat gali pasireikšti tremoras, pilvo skausmas, atsisakymas ėsti. Po 24-72 valandų gali prasidėti inkstų funkcijos sutrikimai ir pirmiausiai pažeidžiamas proksimalinių inkstų kanalėlių epitelis.

Makadamijos riešutai
Dažnai šie riešutai pasirenkami kaip užkandis prie mėgstamo serialo ar filmo, tačiau jais dalintis su savo augintiniais nevalia. Šuo prarijęs makadamijos riešutų gali pradėti vemti, silpai jaustis, pradėti karščiuoti ar netgi pasireikšti nervų sistemos sutrikimai.

Šokoladas
Šokolade esančios medžiagos teobrominas ir kofeinas yra toksiški gyvūnams. Šių medžiagų yra daug daugiau juodajame šokolade nei pieniniame ar baltajame. Gyvūnas gali pradėti vemti, pasidaryti neramus, hiperaktyvus, pasireikšti tachikardija, širdies aritmijos, drebulys ar net traukuliai.

Alkoholis
Dauguma apsinuodijimų alkoholiais susiję su netyčiniu alkoholinių gėrimų nurijimu, žalios tešlos, supuvusių vaisių (obuolių) ėdimu. Taip pat alkoholių turi automobilių langų plovimo skysčiai, burnos skalavimo skystis, kvepalai, rankų dezinfekavimo priemonės. Dažniausiai paveikiama nervų sistema: pasireiškia viso kūno silpnumas, dezorientacija, vėmimas bei pykinimas. Dažniausiai alkoholiais apsinuodija jauni šunys, kurie mėgsta tyrinėti aplinką ir viską kramtyti.

Etilenglikolis, dietilenglikolis
Šios medžiagos yra mašinų aušinimo skystyje (antifryze), stabdžių skystyje, odos kremuose, dezodorantuose. Jos greitai absorbuojamos iš virškinimo trakto ir pasiskirsto į kraują bei audinius. Katės yra jautresnės. Gyvūnams pasireiškia vėmimas, dėl tiesioginio dirginimo, koordinacijos sutrikimas, smegenų edema, pažeidžiama inkstų funkcija.

Ksilitolis
Ši medžiaga dažniausiai būna becukriuose produktuose (kramtoma guma, burnos skalavimo skysčiai, vitaminai, ledinukai). Net maži ksilitolio kiekiai gali būti kenksmingi šunims. Ksilitolis šunims sukelia iki 6 kartų didesnį insulino išsiskyrimą nei tokia pati gliukozės dozė. Šuniui suvartojus produktų turinčių ksilitolio, jį gali ištikti sunki hipoglikemija – viso kūno silpnumas, liūdnumas, drebėjimas, traukuliai ir vėliau koma.

Jei turite įtarimų, kad Jūsų augintinis suvalgė pavojingą maisto produktą, nedelsdami kreipkitės į veterinarą. Taip pat, būtina užtikrinti, kad toksiški maisto produktai būtų saugiai laikomi tose vietose, kuriose augintiniai jų negalėtų pasiekti.

Paskelbta: 2023-12-22